top of page

rehberi

Ekran%20Resmi%202021-04-02%2022.28_edite

Asklepion

Antik Yunan mitolojisinde tıp tanrısı Asklepios adına kutsanmış şifa tapınaklarına verilen isimdir. Bu tapınaklar, hastaların ruhsal ve fiziksel olarak şifa bulmak için gittikleri yerlerdi.

Rodos, İstanköy, Atina ve Bergama’da Asklepios adına yapılan tapınaklardan günümüze kadar ayakta kalan tek Asklepion, Bergama’dakidir.

Asklepion. Fotoğraf: Yücel Tunca-2019

Asklepion, Bergama'nın Ayvazali olarak da bilinen mevkiinde, Atmaca Mahallesi'nin üst kısmında yer alıyor. Fotoğraf: Yücel Tunca-2019

Bergama’daki Asklepion’un MÖ 4.yy’da kurulduğu düşünülmektedir. 9 yüzyıl boyunca aktif olarak kullanılan Asklepion, Geyikli Dağı’ndaki bir vadi içindedir ve şifalı su kaynaklarına sahip olduğu söylenmektedir. Bergama Asklepion’u, Satyrosk ve Galenos gibi ünlü hekimlerin yetiştiği bir tıp okulu ve dünyanın ilk psikiyatri hastanesi olarak kabul edilir.

Asklepion'un giriş kısmı ve arka planda Pergamon Akropolü ve antik tiyatrosu. Fotoğraf: Yücel Tunca-2019

Asklepion'un giriş kısmı ve arka planda Pergamon Akropolü ve Pergamon antik tiyatrosu. Fotoğraf: Yücel Tunca-2019

Antik tiyatrodan Asklepion.  Fotoğraf: Yücel Tunca-2019

Antik tiyatrodan Asklepion.

Fotoğraf: Yücel Tunca-2019

Sağlık merkezinin iyileştirici gücünün kaybolmasına neden olacağına inanıldığı için ölüm riski olan hastalar bu sağlık merkezine alınmazdı.  Asklepion'da genellikle, fizyoterapi ve müzik-terapi gibi bugün de kullanılan çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmıştır. Hastalara su ve çamur banyoları yaptırmak, şifalı otlar ve kremlerle hastaları yağlamak ve masaj, tedavi yöntemlerinin başında gelmekteydi. Ayrıca hastalara kutsal olduğuna inanılan su içirilmekte, açlık ve susuzluk kürleri uygulanmaktaydı. Hastaları iyileştirmede telkine de başvurulmaktaydı. Güçlü telkinler yoluyla hastaların düş görmeleri sağlanıyor, hastalar ne şekilde iyileşeceklerini rüyalarında görüyorlardı. Bunun için özel olarak yapılmış uyku odaları bulunmaktaydı.

Asklepion antik tiyatrosunda Bergama Tiyatro Festivali. Fotoğraf: Yücel Tunca-2018

Asklepion antik tiyatrosunda Bergama Tiyatro Festivali.

Fotoğraf: Yücel Tunca-2018

Asklepion, galerili avlusu, 3500 kişilik tiyatrosu, İmparator Hadrianus’a ait kült salonu, kütüphanesi, yuvarlak planlı Asklepios Tapınağı ile oldukça önemli bir sağlık merkezi konumundaydı.

1870’lerde başlayan kazı çalışmalarının günümüzde de devam ettiği Asklepion’daki antik tiyatro, Bergama Kermesleri’nde ve 2018 yılında yapılan Bergama Tiyatro Festivali gibi etkinliklerde tiyatro oyunlarına ve konserlere ev sahipliği yapıyor.

Asklepion'dan görüntüler.

Fotoğraflar: Yücel Tunca-2018-19

bottom of page